Muzeum Bursztynu

Gdańsk zasługuje na tytuł Światowej Stolicy Bursztynu. Od wieków wytwarzano tu biżuterię i przedmioty użytkowe z jantaru. W Muzeum Bursztynu można podziwiać naturalne bryły i inkluzje oraz gotowe już wyroby, np. biżuterię, sztućce, ołtarzyki i szkatułki. Zwiedzający dowie się, jak powstaje jantar i jak się go pozyskuje, pozna jego właściwości i obróbkę na przestrzeni dziejów.

Muzeum Bursztynu mieści się w gotycko-renesansowych budynkach Wieży Więziennej i Katowni. W przeszłości tutaj skazywano i więziono przestępców, teraz w historycznych wnętrzach prezentowana jest historia tzw. złota Bałtyku.

Na wystawie można zobaczyć unikalną kolekcję okazów przyrodniczych, w tym naturalne bryły, inkluzje zwierzęce i roślinne, wyszukane odmiany barwne. Znajdują się tu zabytki sztuki dawnej, wśród nich kabinety, szkatułki, ołtarzyki, medaliony i sztućce. Najcenniejsze i najpiękniejsze obiekty pochodzą ze ,,złotego okresu” rozwoju Gdańska, kiedy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego. Jantar wciąż inspiruje artystów i rzemieślników. Prezentowane są więc także współczesne wyroby i nowoczesna biżuteria wybitnych projektantów.

W Katowni zaaranżowano trzy cele więzienne, które nawiązują do dawnej tradycji miejsca.

Odsłuchaj opis:

Sieci społecznościowe :

Muzeum Bursztynu - wirtualna wycieczka

Lista panoram w wycieczce wirtualnej:

Galeria fotografii : Muzeum Bursztynu

Sieci społecznościowe :

Nawigacja