Muzeum Nauki Gdańskiej

Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Główną atrakcją jest kolekcja zegarów, z których najstarszy powstał w średniowieczu. W 2011 r. uruchomiono tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Zobaczyć także można mechanizm z najdłuższym na świecie wahadłem. Udając się na punkt widokowy na wieży, mija się carillon, czyli instrument złożony z dzwonów.

Kościół św. Katarzyny, w którego wieży znajduje się Muzeum Nauki Gdańskiej, jest najstarszym kościołem parafialnym w mieście. Z tym miejscem było związanych wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki. W świątyni znajduje się grób astronoma Jana Heweliusza.

Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych - jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku. Rarytasem jest oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma czynne carillony i to aż trzy. Instrument w wieży kościoła św. Katarzyny ma 50 dzwonów. Koncerty odbywają się w każdy piątek, latem organizowane są kilka razy w tygodniu.

Odsłuchaj opis:

Sieci społecznościowe :

Muzeum Nauki Gdańskiej - wirtualna wycieczka

Lista panoram w wycieczce wirtualnej:

Galeria fotografii : Muzeum Nauki Gdańskiej

Sieci społecznościowe :

Nawigacja