Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

To miejsce jest jednym z tych, w których zaczęła się II wojna światowa. Do historii przeszła bohaterska obrona pracowników Poczty Polskiej z 1 września 1939 r. W muzeum zaprezentowano przebieg walki i losy obrońców. Ponadto można dowiedzieć się, jak w przeszłości działała poczta i poznać życie codzienne w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wolne Miasto Gdańsk to miasto-państwo, które istniało w latach 1920-39. Administracja składała się z polskich i niemieckich urzędów, działały też odrębne poczty. Idea wcielenia Gdańska do Niemiec była jedną z przyczyn wybuchu wojny. 1 września 1939 r. zaatakowano Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny, w którym teraz mieści się Muzeum Poczty Polskiej. Pomnik znajdujący się obok budynku jest poświęcony bohaterskim obrońcom.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, dokumenty i elementy wyposażenia przedwojennej placówki pocztowej. Zwiedzający pozna przygotowywania do obrony i przebieg walki. Są tu także rzeczy osobiste rozstrzelanych obrońców, które zostały wydobyte z ich wspólnego grobu na gdańskiej Zaspie. Odkryto go dopiero w 1991 r.

Ułatwieniem w zwiedzaniu jest bezpłatny audioprzewodnik. Zawiera on m.in. oryginalne wspomnienia mieszkańców Wolnego Miasta.

Odsłuchaj opis:

Sieci społecznościowe :

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku - wirtualna wycieczka

Lista panoram w wycieczce wirtualnej:

Galeria fotografii : Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Sieci społecznościowe :

Nawigacja