Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta znajduje się na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Początki budowli sięgają wczesnego średniowiecza. Od połowy XV w. do 1921 r. był on siedzibą władz miasta. W gotycko-renesansowym obiekcie znajduje się jedna z najpiękniejszych sal renesansowych w Europie Północnej. Latem można z wieży podziwiać panoramę Gdańska.

W Ratuszu zapadały decyzje dotyczące miasta. Mieszkańcy stworzyli reprezentacyjne wnętrza, których wystrój pochodzi z czasów świetności Gdańska w XVI i XVII w. Najważniejszymi miejscami są znajdujące się na pierwszym piętrze Wielka Sala Wety (Sala Biała) i Wielka Sala Rady (Sala Czerwona). Druga z nich jest wzorowana na Pałacu Dożów w Wenecji i uważana za najpiękniejsze wnętrze renesansowe w Europie Północnej. Warto tu zobaczyć umieszczony na suficie obraz "Apoteoza Gdańska", który w alegoryczny sposób opowiada o potędze miasta.

W głównej siedzibie Muzeum Gdańska zgromadzono obrazy, rzeźby, meble i inne przykłady słynnego gdańskiego rzemiosła. Sama budowla kryje wiele ciekawostek, np. najstarsze w Gdańsku drzwi, lochy i ukryte przejścia. Najniższa kondygnacja to nowoczesna sala wystaw czasowych Galeria Palowa, w wieży znajduje się instrument złożony z dzwonów (carillon) oraz punkt widokowy.

Odsłuchaj opis:

Sieci społecznościowe :

Ratusz Głównego Miasta - wirtualna wycieczka

Lista panoram w wycieczce wirtualnej:

Apoteoza Gdańska - Wielka Sala Rady

Zdjęcie Hi-Res : Apoteoza Gdańska - Wielka Sala Rady - Ratusz Głównego Miasta

Obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Vredemana de Vriesa

Zdjęcie Hi-Res obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Vredemana de Vriesa

Galeria fotografii : Ratusz Głównego Miasta Gdańska

Nawigacja