Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście to najstarsza twierdza nadmorska na polskim wybrzeżu. W okresie nowożytnym nazywana była Bramą do Rzeczypospolitej. Imponująca fortyfikacja chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Pełniła też rolę latarni, była miejscem cumowania polskiej floty oraz więzieniem.

Twierdza Wisłoujście zbudowana jest z kilku kręgów zabudowań. Centralnym punktem, jednocześnie najstarszym, jest wieża wzniesiona w 1482 roku. Otacza ją XVI-wieczny mur obronny zwany „Wieńcem” oraz XVII-wieczne kamieniczki oficerskie. Wokół tych budowli jest czworoboczny Fort Carre zbudowany w latach 1586-1602 i pięciobastionowy Szaniec Wschodni z XVII wieku.

Zwiedzając kolejne piętra wieży można poznać historię ujścia Wisły i zmieniającą się rolę twierdzy. Na ostatnim piętrze jest taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta wraz z Zatoką Gdańską. W kazamatach bastionu Artyleryjskiego oraz Furty Wodnej znajduje się liczący ponad 40 dział arsenał fortu.

Wewnątrz największej z kamienic - Domu Komendanta - znajduje się wystawa prezentująca wyniki prac archeologicznych przeprowadzonych w Twierdzy Wisłoujście. Zabytki pokazują militarną przeszłość tego miejsca oraz życie codzienne żołnierzy, ich rodzin i pracowników cywilnych. Zobaczyć można m.in. biżuterię, przybory do szycia, zabawki, naczynia kuchenne i reprezentacyjne kielichy.

Odsłuchaj opis:

Sieci społecznościowe :

Twierdza Wisłoujście - wirtualna wycieczka

Lista panoram w wycieczce wirtualnej:

Galeria fotografii : Twierdza Wisłoujście

Sieci społecznościowe :

Nawigacja